ÖĞRENCİ MOTİVASYONU KOÇLUĞU

Başarılı bir eğitim için, öğrenci motivasyonu nasıl sağlanır?
Motivasyon, öğrenim sürecindeki kişinin durumunu belirleyen en önemli yöntemlerden biridir. Bu sadece, eğitim dönemindeki çocukları değil, yaşı ne olursa olsun herhangi bir eğitim sürecindeki herkes için geçerlidir.

Kısaca motivasyon; Öğrenme sürecinde kişinin, öğrenmeyi talep edecek hale getirilmesi sürecine motivasyon diyoruz. Sadece öğrenciler için değil, ebeveynler için de motivasyonun sağlanması kaçınılmazdır. Öğrenmeyi talep eden her kişinin, öğrenme sürecine daha aktif bir şekilde dâhil olması, öğrenmenin gerektirdiği kurallara uyması ve öğrenme sorumluluğunun farkında olması gerekir.

Motivasyonu, belirlenmiş ana hedefe ulaşmak için tetikleyici bütün unsurların yerine getirilmesi olarak adlandırdığımız için, eğitim sürecinde motive edilmemiş kişilerin bazı olumsuz davranışları göstermesi olağan sayılmaktadır. Herhangi bir eğitim sürecine tabi olan insanlar, alacakları ya da almayı düşündükleri eğitimle ilgili isteklendirilmemiş ve zaman zaman artan ve azalan motivasyonları düzenlenmemişse aşağıdaki bazı sıkıntılarla karşılaşılması çok sık görülmektedir.

Eğitim sürecinde motivasyonu sağlanamayan öğrenci;

Eğitimi gereksiz bulabilir.

Dersin önemi ve gerekliliği konusunda ikna olmamıştır.

Almış olduğu eğitimi düzenli olarak devam ettirmez.

Eğitim sürecinde dikkatini toplayamaz, dinlemez konusunda kulağı zayıflar.

İlgisini eğitim esnasında nesnelere ve olaylara yöneltir.

Verilen ödevleri yerine getirmez, ya da ödevinde en ufak bir zorlukta görevinden vazgeçer.

Öğretici tarafından derse çekilmekte güçlük çekilir.

Eğitim süreci, talep edenin katılmasını da gerektirir
© 2014 Tüm Hakları Saklıdır. © 2014 Tüm Hakları Saklıdır.